Årets hederstegn går til en person som har stilt opp for NBSK i mange ulike sammenhenger gjennom flere år. Han er det nærmeste vi kommer begrepet “omgjengelig og jovial”. Vi føyer til gode kommunikasjonsevner, evne til å se en sak fra flere sider, høflig, hjelpsom og kunnskapsrik.
Vi snakker selvfølgelig om Jon Jerre som i en årrekke har vært primus motor i NBSK Asker og Bærum (A&B). Historien er sporbar tilbake til 2007.
Han var nestleder i A&B i 2007 før han overtok som leder i perioden 2008 – 2014, før han på ny ble leder i 2020, et verv han fortsatt bekler.
A&B er en av de aller mest veldrevne NBSK klubbene. I 2019 mottok A&B NBSK sin allsidighetspris sammen med NBSK Rogaland. Noe av begrunnelsen var, “drevet meget aktivt og allsidig i sine regioner. I tillegg til å yte medlemmene god service gjennom mange engasjerende aktiviteter og sosiale sammenkomster, så har begge avdelingene i en årrekke vært kontinuerlig synlige i lokalmiljøene. Faste oppdrag i respektive kommuner med trekk- og klappehunder, samt tilstedeværelse på kommunale og andre offentlige arrangement, synliggjør rasens allsidighet og hvor godt våre bernere egner seg i samspillet mellom mennesker og dyr. Dette utgjør en forskjell i menneskers hverdag og er til meget stor glede både for deltakere”
“Faste trekkoppdrag i Bærum kommune, besøk på Østerås og Eikstunet bo- og behandlingssenter to ganger i måneden, Bærums Verk-dagene, tilstedeværelse i sommergate på sommeren og julegateåpning på vinteren, søndagsturer i Frognerparken med klappehunder og trekkhunder, aktuelle kurs og foredrag, hundesvømming i Sandvika, agility, rallylydighet, trening og hverdagslydighet”
I tillegg har A&B gitt ut sitt eget medlemsblad Berner-Nytt hvor Jon har vært journalist og skribent og en sterk pådriver for utgivelsen av dette fyldige og gode medlemsbladet.
Når Jon gikk ut av styret i A&B gikk han inn i NBSK sitt styre, først som vara i 2015-2016 før han var styremedlem i perioden 2017-2020. Etter det har han vært/er ressursperson for styret spesielt i IT relaterte saker. Han er den i klubben som har desidert mest kunnskap og kompetanse med hensyn på vår hjemmeside, er den som har vært med å bygge den opp slik vi kjenner den idag, og er stort sett den som sørger for at den er oppdatert sett fra styret sitt ståsted. I tillegg til at han er bindeleddet mellom NBSK og leverandøren av hjemmesiden. For å spre kompetansen rundt hjemmesiden, holder han kurs på SU en gang i året, slik at flest mulig av våre tillitsvalgte kan oppdatere hjemmesiden innenfor sine ansvarsområder. Behov for teknisk IT utstyr for vellykkede gjennomføringer av møter og kurser kan vi også takke Jon for. Årsrapporten som er en nyvinning som kom 1 gang i 2021 er også et av Jon sine “barn”.
Avslutningsvis, Jon er et utpreget Ja menneske som i en årrekke har være en betydelig bidragsyter for klubben både lokalt og sentralt og som burde være en meget kvalifisert kandidat til å motta NBSK sitt hederstegn.
Hederstegnkomiteen for 2024 bestod av Dagfrid Hokstad, Liv Flathus og Turid Wettre. Hederstegnet ble tildelt Jon på SU-møtet i november av Solveig Aarbogh (leder i NBSK).